Wymogi prawne związane ze stosowaniem sprężonego powietrza
Od 2009 roku w Polsce obowiązuje norma, która opisuje zagrożenia związane podczas stosowania sprężonego powietrza. Są to m.in. uszkodzenie zespołu węży lub przewodów pneumatycznych z tworzyw sztucznych, co stanowi zagrożenie uderzeniem, to powinny być one odpowiednio przytwierdzone lub osłonięte, jeżeli uszkodzenie zespołu węży lub przewodów pneumatycznych z tworzyw sztucznych stanowi zagrożenie wyciekiem, to powinny być odpowiednio osłonięte.
Każdy układ pneumatyczny powinien być wyposażony w zawór odcinający z odpowietrzeniem na głównym przewodzie zasilania. Zawór ten powinien mieć możliwość zablokowania w położeniu "zamknięte" i powinien zapewniać bezpieczne odpowietrzenie każdego układu ciśnieniowego, z wyjątkiem obwodów pomiarowych na ciśnienie 160 kPa (1,3 bar) lub niższe.
Niebezpieczne incydenty przy pracy z urządzeniami zasilanymi sprężonym powietrzem to bolesna codzienność wielu zakładów pracy. Użytkowanie nieodpowiednio zabezpieczonych pistoletów do przedmuchu, zaworów czy elementów przygotowania sprężonego powietrza może zakończyć się uszkodzeniem ciała, trwałym kalectwem a nawet śmiercią pracownika, nie wspominając o sankcjach prawnych jakie czekają pracodawców.
Bezpieczeństwo pracy to kwestia najważniejsza, głośno podnoszona przez ustawodawstwo Unii Europejskiej. Regulacje prawne w tym zakresie stają się coraz bardziej rygorystyczne, a kary za nieprzestrzeganie wymogów bezpieczeństwa coraz bardziej dotkliwe dla pracodawcy. Dlatego tak ważne jest zastosowanie grupy rozwiązań, które pozwolą uniknąć niebezpiecznym wypadkom przy pracy ze sprężonym powietrzem.
Sprawdź nasze produkty które uchronią Cie przed niebezpieczeństwem, pneumatyka częstochowa.